Savaitės nuotrauka

http://www.sveikatoscentras-kaunor.lt/images/savaites_nuotraikos/kytikas.jpg

Veikla

Kita informacija

RegistracijaDar kartą apie ŽIV ir AIDS

Prieš 33-ejus metus buvo užregistruotas pirmas AIDS ligos atvejis. Nors mokslininkai yra sukūrę keletą preparatų, stiprinančių imuninę sistemą, kurie padeda kovoti su žmogaus imuniteto virusu (ŽIV) ir taip prailginti gyvenimą, ši liga, nesirinkdama žmonių amžiaus, visame pasaulyje kasmet nusineša vis daugiau daug gyvybių.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2014 m. pradžioje Lietuvoje iš viso buvo nustatyti 2237 ŽIV infekuoti asmenys. Iš jų daugumą sudaro vyrai (1812 – vyrų ir 425 – moterys). Daugiausiai užsikrėtusiųjų užregistruota 30-34 metų asmenų amžiaus grupėje. Pastebėta, kad 2013 m. ŽIV dažniausiai plito lytiniu keliu. Kokiais tempais plinta liga, rodo statistikos pateikiami skaičiai: per 2013 m. šalyje užregistruoti 177 nauji užsikrėtimo atvejai, tai 17 atvejų daugiau nei metais anksčiau, 2011 m. –  166, 2010 m. – 153, 2009 m. – 180, 2008 m. – 95, 2007 m. – 106, 2006 m. – 100. Raudonasis kaspinas – tai tarptautinis prevencijos ir solidarumo su ŽIV infekuotais ir sergančiais AIDS žmonėmis simbolis.

Garliavos pirminės sveikatos priežiūros centro Girionių ambulatorijos vedėja, šeimos gydytoja Aušra Akelaitienė sutiko daugiau papasakoti apie negailestingą ligą.Kas yra ŽIV ir AIDS?
ŽIV – tai žmogaus imunodeficito virusas.  Jis yra AIDS (asquired immune deficiency sindrome) sukėlėjas. Dar yra vartojamas terminas ŽIV infekuotasis arba nešiotojas – tai asmuo, kurio organizme randami antikūnai prieš ŽIV, tačiau nepasireiškia AIDS simptomai. Antikūnų aptikti galima maždaug po trijų, keturių savaičių nuo užsikrėtimo. ŽIV viruso nešiotojas, kaip ir AIDS sergantis ligonis gali perduoti imunodeficito virusą kitam asmeniui. Negydant infekuoto žmogaus, AIDS simptomai atsiranda vidutiniškai po devynerių metų.

Jeigu infekcija tokia paslaptinga, kaip žmogui suprasti, kad jo organizmą ardo pražūtingas virusas?
Pačiam žmogui neįmanoma žinoti, ar jis yra infekuotas – ligos ženklų dažniausiai nebūna apie 10 metų. Todėl turime saugoti vieni kitus ir atvirai kalbėti. Viruso nešiotojas turi perspėti artimus žmones apie savo ligą, padaryti viską, kad jos neperduotų sveikiesiems. Įtarus galimą užsikrėtimą, po 3 mėnesių nuo tos dienos, kai galbūt virusas pateko į organizmą, būtina atlikti ŽIV testą.
 
Kas vyksta, kai į organizmą patenka ši infekcija?
Praėjus 2-4 savaitėms po užsikrėtimo pirminė ŽIV infekcijos stadija trunka 1-2 savaites. Tuo metu stebimi bendri negalavimo simptomai, kuriuos nesunku supainioti su gripu ar kita virusine infekcija. Antikūnų kraujyje dar nebūna. Jie atsiranda vėliau, maždaug 6-8 savaitę. Ir tada žmogaus savijauta būna gana gera, jis nesiskundžia pablogėjusia sveikata. Tačiau virusas jau dauginasi organizme ir pamažu ardo žmogaus imuninę sistemą, nesukeldamas jokių akivaizdžių ligos simptomų. Šis procesas gali trukti iki 10 metų. Tai priklauso nuo bendros žmogaus organizmo būklės ir stiprumo.

Tuomet ateina simptominė ŽIV infekcijos stadija. Stipriai sumažėjus CD4  ląstelių skaičiui, organizmas tampa nepajėgus priešintis elementarioms oportunistinėms infekcijoms. Jis suserga burnos kandidamikoze, gimdos kaklelio displazija, bakterine angiomatoze, prasideda viduriavimas, ilgalaikis karščiavimas, ir kiti simptomai. Imuninė sistema visomis išgalėmis kovoja su infekcija, bet nepajėgiant įveikti imunodeficito viruso, pradeda progresuoti jos nepakankamumas ir diagnozuojama AIDS stadija su jai būdingais vadinamaisiais indikaciniais susirgimais – Kapoši sarkoma, tuberkuliozė, citomegalo viruso sukelti susirgimai, pneumocistinė pneumonija, navikai bei kitomis ligomis, kurios ir tampa sergančiojo mirties priežastimi. AIDS sergantys žmonės miršta nuo peršalimo, plaučių uždegimo, išsekimo, gripo ar kitų ligų, nes organizmas tampa joms neatsparus.

Kur ir kaip galima užsikrėsti AIDS?
Yra žinomi trys šio viruso perdavimo keliai: lytinis, per kraują, perinatalinis, kai motina gimdymo metu virusą perduoda vaikui. Statistika rodo, kad dažniausiai užsikrečiama vartojant narkotikus viena bendra adata. Taip pat nesaugūs atsitiktiniai lytiniai santykiai. Šiuo atveju apsisaugoti galima teisingai naudojant prezervatyvus. ŽIV negalima užsikrėsti būnant arti sergančio žmogaus, su juo valgant arba naudojantis bendru tualetu. Viruso kiekis seilėse palyginus mažas, vis tik teoriškai viruso perdavimas įmanomas ir, jeigu burnoje yra žaizdų,  nepatariama bučiuotis.

Liga į organizmą patenka per kraują, todėl rizika užsikrėsti ŽIV galima kai kurių grožio procedūrų metu, atliekant manikiūrą, pedikiūrą, veriant auskarus įvairiose kūno vietose ar darant tatuiruotę. Paslaugą teikiantis specialistas privalo griežtai laikytis visų prevencinių priemonių: naudoti sterilius arba vienkartinius įrankius, juos nuolat dezinfekuoti.

Ar galima užsikrėsti ŽIV pas gydytoją?
Virusas gana neatsparus temperatūros svyravimams, dezinfekcinėms medžiagoms.  Atliekant procedūras, kurių metu  pažeidžiamas odos vientisumas, naudojami vienkartiniai sterilūs medicininiai instrumentai, dvigubos vienkartinės pirštinės. Medicinos darbuotojai nuolat dezinfekuoja rankas ir paviršius darbo vietoje. Su grėsme užsikrėsti ŽIV susiduria ir patys medicinos darbuotojai. Todėl jie visada rūpinasi ir savo saugumu.

Ką žmogus, įtardamas, kad gali būti užsikrėtęs šia liga, turėtų daryti?
Visų pirma jis turi nuvykti į artimiausią sveikatos priežiūros įstaigą pas šeimos gydytoją, kuris išduoda siuntimą kraujo tyrimui.  Šis tyrimas yra anonimiškas. Tai daryti reikėtų praėjus 3 mėnesiams po galimo užsikrėtimo. Jei pirmo tyrimo rezultatas teigiamas, atliekamas patvirtinantis testas. Iki tol būtina stengtis neperduoti viruso kitiems kraujo ar lytiniu keliu, vengti bet kokių tokio pobūdžio kontaktų su sveikais asmenimis.

Kaip gydomas ŽIV? Ar AIDS – tai mirties nuosprendis žmogui?
Įdomu tai, kad ŽIV poveikis žmogaus organizmui iki galo nėra ištirtas, tačiau jis yra labiausiai ištirtas virusas pasaulyje. Šiuo metu naudojama trijų antiretrovirusinių vaistų grupių kombinacija, kuri prailgina infekuoto asmens gyvenimą dešimčia ir daugiau metų. Literatūra aprašo pavienius ir visiško pasveikimo atvejus, bet statistiškai patikimų duomenų nėra. Nuo šios ligos mirė keletas labai žymių ir turtingų žmonių, kurie galėjo sau leisti beveik viską, bet naujo gyvenimo, deja, ne...

Kokie klaidinantys įsitikinimai apie šią ligą vyrauja mūsų visuomenėje?
Kaip ir visose visuomenėse, žmonės dažnai įsitikinę, kad tai ne jų bėda. Deja... Gyvename geriau, keliaujame toliau, matome ir leidžiame sau daugiau. Pavojus dažniausiai slypi ten, kur mažiausiai apie jį galvojame. Reikia stengtis šviesti labiausiai pažeidžiamą visuomenės dalį – vaikus ir paauglius – pokalbiuose apie saugų seksą, tatuiruotes, auskarų vėrimą įvairiose kūno vietose. Kartais aukos dėl grožio ar populiarumo pernelyg didelės....

Kai žiūrime į veidrodį, pravartu prisiminti, kad ŽIV viruso nešiotojas ar sergantysis AIDS gali atrodyti ir taip...