Savaitės nuotrauka

http://www.sveikatoscentras-kaunor.lt/images/savaites_nuotraikos/kytikas.jpg

Veikla

Kita informacija

RegistracijaKūrybine terapija prieš smurtą ir stresą

Kūrybinė terapija prieš smurtą, kurį patiria moterys, – taip Garliavoje veikiančio Krizių centro darbuotojos pabandė pažvelgti į vieną opiausių visuomenės problemų. Į smurtui prieš moteris skirtą akciją „Nauja diena“ jos pakvietė moteris, dirbančias įvairiose Garliavos įstaigose, užsiimančias veikla bendruomenėse. „Žinoma, kaip įprasta galėjome surengti seminarą ar konferenciją, pasikviesti specialistų, gerai išmanančių įstatyminę ir praktinę šios skausmingos problemos pusę, tačiau centro darbuotojos pasiūlė į tai pažvelgti kitaip, atkreipiant dėmesį į moteris, kurios kasdien dirba su smurtą patyrusiomis moterimis, ir taip pat patiriančias įtampą, nuovargį“, – akcijos idėją mokyklų, bibliotekos, policijos atstovėms pristatė centro direktorė Ona Grabauskienė.

Kūrybinėje veikloje dalyvavo ir Garliavos Roko Šliūpo poliklinikos Psichikos sveikatos priežiūros skyriaus socialinė darbuotoja Rūta Klimaitė bei poliklinikos socialinė darbuotoja Sandra Mockevičienė.


Akciją Krizių centro darbuotojos įvardijo kaip 16-a pasipriešinimo smurtui prieš moteris dienų ir susiejo su drugelio, kaip išsilaisvinimo, atsinaujinimo, virsmo, simboliu. „Moteriai svarbu išdrįsti atsinaujinti, nes vėl reikės skristi“, – įsitikinusios centro darbuotojos, kasdien padedančios kitoms moterims spręsti sunkiausius gyvenimo klausimus. Akcijos iniciatorės pakvietė viešnias atsigręžti į save, įsiklausyti į savo vidinį balsą, giliau save pažinti ir atskleisti. Kaip vieną galimų kelionės į save būdų pasiūlė piešimą pasirinktomis piešimo priemonėmis.

Vėliau prie arbatos puodelio dalindamosi įspūdžiais moterys jautėsi labiau atsipalaidavusios, atsikračiusios įtampos. „Sustabdė rutiną“, „negalvojau apie nieką“, „atsipalaidavimas po didelės įtampos“, „nustebau, kai atėjusi į darbą galėjau piešti“, „prisiminiau vaikystę“, „piešiau, svajojau ir atsibudau, kai baigiau...“ – apie patirtas būsenas pasakojo moterys.

Ar jautrios temos kėlimas pasitelkiant kūrybinę veiklą išties gali prisidėti sprendžiant problemą, kokią įtaką kūrybinė terapija gali daryti žmonėms, kasdien susiduriantiems su stresinėmis situacijomis, pasiteiravome Psichikos sveikatos priežiūros skyriaus socialinės darbuotojos Rūtos Klimaitės.

Dalyvavote Krizių centro renginyje. Kuo tokia dailės terapija naudinga?
Centro darbuotojos į rimtą ir skausmingą problemą pažvelgė netikėtu kampu, per veiklą, kuri gali teikti malonumą. Piešdama jaučiausi įsitraukusi į tai, ką dariau, ir atsiribojusi nuo aplinkos. Graži literatūrinė pradžia, perskaitytas knygos fragmentas, drugelio piešimas, – visa tai atskleidė moterį ir kaip trapią, ir kaip stiprią būtybę. Tai svarbu suprasti, nes moteriai gyvenime daryti sprendimus ir imtis pokyčių būna sunku.

Moterys, kurios dirba, yra linkusios labai daug investuoti į darbą. Todėl Krizių centro renginys, į kurį pakviečiamos policijos, mokyklų, medicinos įstaigos atstovės, kasdien susiduriančios su probleminiais žmonėmis, gali būti vienas pavyzdžių, kaip darbdaviui atkreipti dėmesį į savo darbuotojus, juos motyvuoti. Veiklos, kurių metu atkreipiamas dėmesys į save, atsitraukiama nuo kasdienio darbo, pagerina darbuotojų savijautą darbe, keičia požiūrį į darbą, save, darbdavį.

Ar mūsų įstaigos medikams, dirbantiems įtemptą darbą, būtų naudingi terapiniai užsiėmimai?
Manau, kad vertėtų jiems pasiūlyti. Medicinos darbuotojai tikrai pavargsta ir pacientams nėra geriau, kai juos pasitinka susiraukęs gydytojas, slaugytoja ar registratorė. Tik reikėtų gerai apgalvoti, kaip tokią veiklą organizuoti. Krizių centro sumanymas buvo pagrįstas netikėtumo efektu ir kviečiant dalyves specialiai neinformuota, kokia bus programa. Medikų atveju, reikėtų visus aspektus gerai pasverti. Galbūt su jais iš anksto aptarti ir planuoti terapijos valandėles, kad neliktų išorinių dirgiklių, galbūt pasiūlyti dalyvauti tik norintiems.

Be to, reikia nepamiršti, kad vienkartinis įvykis neatpalaiduoja žmogaus, gali dar labiau sukelti įtampą. Bet jeigu terapija vyktų periodiškai, darbuotojai tikrai pajustų naudą.