Savaitės nuotrauka

http://www.sveikatoscentras-kaunor.lt/images/savaites_nuotraikos/kytikas.jpg

Veikla

Kita informacija

RegistracijaSocialinė darbuotoja: „Siekiau paskatinti žmones aktyviau rūpintis savo sveikata“

 
„Ar žinote, kuo naudinga prevencinė sveikatos patikra? Ar pasitikrinate sveikatą, atlikdami nemokamus profilaktinius patikrinimus? Ar žinote, kokios profilaktinės programos atliekamos Garliavos Roko Šliūpo poliklinikoje?“, – į tokius klausimus registratūroje atsakinėjo ne vienas pacientas. „Deja, tenka pripažinti, kad dauguma žmonių pas gydytoją ateina jau tada, kai pajunta ligos simptomus. Retas kuris sveikatą profilaktiškai pasitikrina kartą per metus. Akivaizdu ir tai, kad per mažai pacientų naudojasi valstybės finansuojamomis, todėl žmogui nekainuojančiomis, profilaktinėmis programomis“, – daro išvadą poliklinikos registratūroje dirbanti socialinė darbuotoja Sandra Mockevičienė, remdamasi vykdyto projekto „Socialinio darbuotojo įtaka pacientų sveikatos būklei“ metu surinkta informacija. Ji sutiko pasidalyti mintimis apie šešis mėnesius trukusį projektą, pasiektus rezultatus, įgytą patirtį.

 

Kas paskatino imtis tokio projekto?
Dirbdama registratūroje kasdien betarpiškai bendrauju su pacientais. Vyresni žmonės nevengia pasipasakoti apie savo negalavimus. Kai kurie pakalbinti pacientai tvirtino, kad ne apie visas prevencines sveikatos programas žino, dalis prisipažino, kad apie jas pamiršę. Prieš pradėdama projektą analizavau poliklinikos pastarųjų ketverių metų duomenis ir pastebėjau, kad prisirašiusių pacientų skaičius per šį laikotarpį mažėjo, tačiau pas šeimos gydytojus apsilankančių asmenų skaičius didėjo. Tuo tarpu, profilaktinių apsilankymų dalis bendroje apsilankymų statistikoje beveik nekinta.

Tai ir paskatino imtis projektinės veiklos, kalbėtis su pacientais apie sveikatos prevenciją, jos reikšmę, mūsų poliklinikoje atliekamus profilaktinius tyrimus. Svarbu, kad žmonės žinotų, jog prevencinė sveikatos patikra suteikia užtikrintumo sveikiesiems. Ne mažiau svarbu ir tai, kad profilaktiniai tyrimai leidžia nustatyti ligas ankstyvose stadijose, išvengti galimų susirgimų ir jų komplikacijų, ankstyvų mirčių, leidžia sumažinti gydymuisi skirtas išlaidas.

Kokie pacientai dalyvavo projekte?
Nuo liepos iki gruodžio vykęs projektas buvo orientuotas į lėtinėmis ligomis, cukriniu diabetu sergančius žmones. Jame dalyvavo 300 Garliavos Roko Šliūpo poliklinikos pacientų. Atsižvelgiant į asmens lytį, amžių ir ligą, buvo rekomenduojamos tam tikros profilaktinės programos. Pavyzdžiui, moterys, esančios vidutiniškai 50-60 metų amžiaus, gali nemokamai išsitirti pagal 4 valstybės lėšomis finansuojamas programas. Gimdos kaklelio vėžio profilaktikos programa taikoma moterims jau nuo 25-erių metų. Vyrai savo sveikatą gali pasitikrinti pagal 3 programas. Reguliariai atliekami profilaktiniai tyrimai leidžia stebėti sveikatos pokyčius, išvengti ūmaus ligos paūmėjimo.

Naujiena mūsų pacientams – diabetinės pėdos priežiūros kabinetas. Jame taikomos specialios procedūros, diabetologė konsultacija sergančiuosius cukriniu diabetu, moko pėdų priežiūros. Taip pat veikia Sveikos gyvensenos kabinetas, kur specialistė konsultuoja pacientus subalansuotos mitybos klausimais. Šios paslaugos itin aktualios cukriniu diabetu sergantiems žmonėms.

Kodėl žmonės ne visada pasinaudoja teikiamomis prevencinėmis sveikatos priežiūros paslaugomis?
Iš dalies profilaktinių apsilankymų skaičiui įstaigoje paprastai turi įtakos pacientų požiūris. Dažnai žmonės gana abejingai žiūri į savo sveikatą, kratosi atsakomybės ir mano, kad jo sveikata privalo pasirūpinti gydytojas. Žinoma, svarbu, kad paslaugos žmonėms būtų prieinamos ir pacientai apie jas turėtų pakankamai informacijos. Esu tikra, kad kiekvienas žmogus nori būti sveikas, o mūsų  poliklinika siekia sudaryti visas sąlygas ir galimybes pacientams rūpintis savo sveikata.

Projekto metu pacientams buvo parengtas lankstinukas Sveikatos stebėsenos lapelis. Jame pateikiamos profilaktinės programos, išvardijami, kokie tyrimai atliekami pagal vieną ar kitą programą, kokiu periodiškumu programa kartojama, kokiai amžiaus grupei ir lyčiai skirta. Lankstinuke taip pat primenami veiksniai, didinantys riziką susirgti širdies ir kraujagyslių bei onkologinėmis ligomis.

Labai svarbu ir tai, kad pats asmuo aktyviai domėtųsi savo sveikatos būkle, ją stebėtų, užsibrėžtų tikslus, leidžiančius pagerinti sveikatą. Tokią galimybę numatėme pacientams parengtame Sveikatos stebėsenos lapelyje. Kalbėdama su žmonėmis aiškinau, kad pildydami lentelę jie gali stebėti  kraujospūdžio pokyčius, fiksuoti savo fizinį aktyvumą, kiek cigarečių ir alkoholio suvartoja. Rašant šiuos duomenis į lentelę žmonėms lengviau suprasti, kaip žalingi ar sveikuoliški įpročiai keičia savijautą, daro įtaką jų sveikatai. Neabejoju, kad šis supratimas gali kardinaliai pakeisti žmogaus požiūrį į savo sveikatą ir paskatinti ne tik kalbėti, bet ir šį bei tą nuveikti jos labui.

Ar pavyko įtikinti pacientus būti atidesniems savo sveikatai, naudotis prevencinėmis sveikatos programomis? Ar pavyko atkreipti jų dėmesį į šią problemą?
Teko susidurti su įvairiais žmonėmis. Dalis pacientų iš tiesų yra atidūs savo sveikatai. Turi daug informacijos apie ligų profilaktiką, žino, kokios prevencinės programos atliekamos Garliavos Roko Šliūpo poliklinikoje ir reguliariai atlieka tyrimus. Kita dalis visai nesileido į kalbas, numodavo ranka, net lankstinuko nenorėdavo paimti. Kelis jų radau paliktus ant kėdės poliklinikos laukiamajame. Ilgiausiai pokalbis užtrukdavo su tais, kuriems buvo įdomi ir aktuali ši tema, bet mažai arba visai apie tai nežinojo. Žmones maloniai pokalbiui nuteikdavo pasiūlymas pasivaišinti puodeliu šiltos mėtų, liepžiedžių, aviečių arbatos. Tada jie labiau atsipalaiduodavo, tapdavo dėmesingesni, trumpai pasikalbėdavome apie kamuojančius negalavimus. Prieš pacientui užeinant pas gydytoją, poliklinikos bendruomenės slaugytoja pasiūlydavo jam pamatuoti kraujo spaudimą. Žmonės imdavo rimčiau klausyti ir mano žodžių.

Žinoma, po pirmo pokalbio negali būti tikras, ar pavyko žmogų įtikinti, todėl praėjus kuriam laikui susisiekdavau telefonu. Kai kuriuos kalbintus pacientus sutikdavau registratūroje, todėl nepraleisdavau progos dar kartą pakalbinti. Nemažai informacijos suteikdavo ir šeimos gydytojai, mat kai kurie pacientai po pokalbio su manimi nuėję pas savo šeimos gydytoją dar kartą klausdavo apie profilaktines programas, žadėdavo užsiregistruoti jas atlikti.

Žinoma, visada norisi maksimalaus rezultato. Per šešis mėnesius trukusį projektą bendravau su 300 mūsų poliklinikos pacientų, dalijau jiems skrajutes ir mokiau, kaip pildyti juose esančią sveikatos stebėsenos lentelę. Informacija apie sveikatos prevencijos programas pasinaudojo ir tyrimus atliko 18 procentų projekte dalyvavusių pacientų.

 


PRIMENAME: Garliavos Roko Šliūpo poliklinikoje vykdomos 6 profilaktinio patikrinimo programos: gimdos kaklelio piktybinių navikų priemonių programa; atrankinės mamografinės patikros programa; priešinės liaukos ankstyvosios diagnostikos programa; asmenų, priskirtinių širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei atrankos ir prevencijos priemonių programa; storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa. Visos šios programos yra finansuojamos iš PSDF biudžeto lėšų.


Projektas „Socialinio darbuotojo įtaka pacientų sveikatos būklei“ finansuojamas Kauno rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis.