Savaitės nuotrauka

http://www.sveikatoscentras-kaunor.lt/images/savaites_nuotraikos/kytikas.jpg

Veikla

Kita informacija

RegistracijaA.Stonienė: „Nė viena moteris nemirtų nuo gimdos kaklelio vėžio, jeigu reguliariai atliktų tyrimus“

 

Gimdos kaklelio vėžys – tai liga, kurios moterys galėtų išvengti, bet per vėlai pradėjusios rūpintis sveikata, susiduria su mirtinu susirgimu. Tokia medikų nuomonė apie ligą, kuri yra antra pagal mirtingumą tarp moterų vėžio rūšių. „Citologinio tyrimo metu nustatomi ikivėžiniai pakitimai, kurie gali būti visiškai išgydyti ir neišsivystyti į vėžį. Tereikia vieno – kad moterys daugiau dėmesio skirtų savo sveikatai ir kas trejus metus išsitirtų profilaktiškai“, – Garliavos Roko Šliūpo poliklinikos ginekologė Audronė Stonienė įsitikinusi, kad nė viena moteris nemirtų nuo šios ligos, jeigu reguliariai atliktų vadinamąjį PAP testą.Gimdos kaklelio citologinis tyrimas, dar vadinamas PAP testu, finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis, todėl 25-60 metų amžiaus moterims yra nemokamas ir kartojamas kas trejus metus. Tyrimo metu nuo gimdos kaklelio paviršiaus ir iš kaklelio kanalo sterilia mentele ar šluotele paimama tiriamosios medžiagos ir užtepama ant stiklelio. Vėliau tepinėlis ištiriamas mikroskopu. Šis tyrimas visiškai nesukelia skausmo ir atliekamas greitai.

Per praėjusius metus Garliavos Roko Šliūpo poliklinikos moterų konsultacijų kabinete profilaktinei apžiūrai apsilankė per  2060 moterų. Beveik 700 pacienčių, 25-60 metų amžiaus, buvo informuotos apie tai, kad gali pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio. Tyrimą atliko beveik 500 moterų. Per pirmus penkis šių metų mėnesius su profilaktiniu vizitu pas poliklinikos ginekologes apsilankė 770 pacienčių, 164 jų pasinaudojo profilaktine programa ir atliko citologinį tyrimą.

Kodėl moterys, daug laiko skiriančios savo išvaizdai, neskuba daugiau sužinoti apie savo sveikatą, kaip pacientės informuojamos apie tai, kad gali nemokamai išsitirti, kodėl PAP testas yra svarbus, pasakoja Garliavos Roko Šliūpo poliklinikos ginekologė A. Stonienė.

Daugelis valstybės lėšomis finansuojamų programų skiriamos moterims maždaug nuo 50 metų amžiaus. Kodėl į gimdos kaklelio vėžio profilaktikos programą įtrauktos moterys nuo 25-erių?
Apie 1994 metus, kai buvo pradėta nemokama profilaktinė programa, tyrimas buvo skirtas moterims nuo 30 iki 60 metų. Vėliau pastebėta, kad vis jaunesnės merginos pradeda gyventi aktyvų lytinį gyvenimą. Būtent lytinių santykių metu didžiausia rizika užsikrėsti žmogaus papilomos virusu (ŽPV), kuris sukelia gimdos kaklelio vėžį. Riziką užsikrėsti didina tai, kad jaunos moterys dažniau keičia partnerius. Todėl profilaktinės programos dalyvių amžius buvo paankstintas iki 25 metų. Žinoma, jei moteris yra užsikrėtusi ŽPV, tai dar nereiškia, kad ji būtinai susirgs vėžiu. Be to, mokslininkų pastebėta, kad kai kurių moterių, kurių amžius siekia maždaug iki 35 metų, organizme buvęs žmogaus papilomos virusas vėliau neaptinkamas. Kodėl ši infekcija išnyksta kol kas neaišku, todėl labai svarbu sekti sveikatos būklę ir laiku atlikti tyrimus.

Kartais moterys teiraujasi, kodėl citologinis gimdos kaklelio tyrimas neatliekamas vyresnėms nei 60 metų moterims, ar tokio amžiaus moterys „nurašomos“. Visas noriu nuraminti, kad dėl gimdos kaklelio vėžio gali išsitirti bet kokio amžiaus moterys. PAP testas nedaromas vyresnėms nei 60 metų moterims dėl objektyvių priežasčių. Jų gimdos kaklelis yra užsidaręs, todėl imant tepinėlį jis dažnai užteršiamas krauju, taigi negalima tikėtis teisingų duomenų. Vyresnio amžiaus moterims siūlomas alternatyvus skystųjų terpių tyrimas.

Kaip informuojate savo pacientes apie profilaktinę programą?
Pacientei atėjus į kabinetą, pasiteiraujame, ar žino apie galimybę nemokamai išsitirti, peržiūrime įrašus ambulatorinėje kortelėje ir, jeigu matome, kad moters amžius tinkamas, o tyrimas nedarytas jau trejus metus ar apskritai dar niekada nebuvo atliktas, paraginame pacientę profilaktiškai pasitikrinti. Be to, didelį informacijos sklaidos darbą atlieka mūsų akušerės. Jos paštu siunčia arba nuveža ir palieka pašto dėžutėse specialius informacinius pranešimus moterims, kurioms jau laikas išsitirti.  

Kokie argumentai geriausiai įtikina moteris atlikti PAP testą?
27-30 metų amžiaus moterų įtikinėti beveik nereikia. Dažnai jos pačios domisi, klausia, registruojasi vizitui pas gydytoją specialiai dėl tyrimo. Daugiau tenka kalbėtis su vyresnėmis moterimis. Jos mėgsta teisintis, kad labai užimtos, neranda laisvos valandėlės, arba tvirtina, kad gerai jaučiasi ir nenori be reikalo ieškoti ligų. Šioms moterims visada primenu, kad gimdos kaklelio vėžys yra antras pagal mirtingumą moterų vėžinis susirgimas, pirmas – krūties vėžys. Kai savijauta pradeda blogėti, gali būti jau vėlu. Liūdnąją statistiką galėtų pakeisti pačios moterys. Jeigu kas trejus metus atliktų citologinį tyrimą, mirtingumas sumažėtų iki minimumo, nebent susirgtų žaibiška vėžio forma, tačiau tokie atvejai reti. Laiku išoperuotos pakitusios ląstelės, neleistų formuotis ligai.

Kai gimdos kaklelyje prasideda ikivėžiniai ląstelių pakitimai, moteris nejaučia ryškių sveikatos sutrikimo simptomų. Ar profilaktinio tyrimo metu galima nustatyti, kad ligos mechanizmas jau pradeda veikti?
Tuo šis tyrimas ir yra naudingas, kad aptinkami pradiniai pakitimai, kai vėžinės ląstelės dar nėra susiformavusios. Pakitimus gali sukelti uždegimas, kuris nesunkiai išgydomas antibiotiniais vaistais. Jeigu pakitusių ląstelių kiekis didesnis, imama biopsija iš pažeistos vietos ir, reikalui esant, atliekama operacija, kurios metu šalinama gimdos kaklelio dalis arba visas gimdos kaklelis. Operacija leidžia išvengti vėžio atsiradimo, be to, dėl jos nenukenčia moters gyvenimo kokybė. Kai kuriais atvejais gali kilti didesnė rizika dėl galimybės išnešioti kūdikį, tad, jeigu matome, kad operaciją galima atidėti vėlesniam laikui, siūlome moteriai palaukti, kol susilauks vaikų ir tada planuoti operaciją.


Primename, kad tinkamiausias citologinio gimdos kaklelio tyrimo paėmimo laikas – 2 savaitės nuo pirmosios paskutinių mėnesinių dienos (10-20 mėnesinių ciklo dieną). Likus parai iki tyrimo reiktų nenaudoti tamponų, intravagininių preparatų, vengti lytinių santykių, neplauti makšties.